Piszac pierwszego news’a z cyklu „Co słychać u byłych Pawi” opisałem po jednym piłkarzu z każdej formacji był to całkowity przypadek, gdyż nie zastanawiałem się nad tym kto grał na jakiej pozycji, po prostu chciałem napisać co słychać u konkretnych zawodników. Teraz postanowiłem usystematyzować ten cykl i tak oto powstał kolejny news, tym razem opisujacy dalsze losy bramkarzy, którzy grali dla naszego klubu w przeszłosci. Życzę miłej lektury.

Mecz przeciwko Bristol Rovers, w którym Leeds zagwarantowało sobie awans do Championship był ostatnim nie tylko dla Jermain’a Beckforda, który przeniósł się do Evertonu, ale również dla podstawowego bramkarza w latach 2007-2010 Casper’a Ankergren’a (który jednak w tym meczu nie grał, siedział na ławce). W lecie 2010 roku duński bramkarz został oddany do Brighton & Hove Albion, w którym wywalczył sobie miejsce w pierwszym składzie. Sezon 20010/2011 był bardzo udany dla naszego byłego bramkarza, który wraz z nowym zespołem awansował do Championship, a także dwukrotnie został wybrany graczem miesiaca League One(we wrzesniu 2010 i marcu 2011 roku). Obecnie Ankergren wciaż jest podstawowym bramkarzem Brighton (12 występów w Championship i 4 razy zachowane czyste konto, 15 puszczonych bramek). Obecnie Brighton zajmuje 12 miejsce w tabeli i dzisiaj gra mecz przeciwko WHU.

Nie wiem czy wiecie, ale akademia piłkarska Leeds United wychowała bramkarza, który jeszcze do niedawna mógł się pochwalić większym dorobkiem strzeleckim niż Fernando Torres w Chelsea. Tym bramkarzem jest Paul Robinson chłopak, który swoja karierę rozpoczał jako zmiennik Nigel’a Martin’a zdobył dotychczas dwie bramki (po jednej dla Leeds w pucharze i dla Tottenham’u w Premier League - linki do filmików z bramkami dorzucę w komentarzach), pierwsza głowa, a druga po wykopie z 80 metrów!!! Po spadku Leeds do Championship Robinson (wówczas 24-letni) został sprzedany do Tottenham’u za 1,5 miliona funtów i przez cztery lata występów w tym klubie rozegrał łacznie 170 spotkań. Swoimi występami przekonał do siebie również trenerów reprezentacji Anglii, którzy pozwolili mu rozegrać łacznie 41 spotkań dla drużyny Lwów Albionu (występował min. w Mistrzostwach Swiata w 2006 roku). W 2008 roku Robinson został sprzedany za 3,5 miliona funtów do Blackburn Rovers, którego barw broni do dzisiaj – występujac łacznie w 86 spotkaniach (w tym 8 w bieżacym sezonie). Na zakończenie dodam, że Robinson, o czym moga swiadczyć udzielane przez niego wywiady, nigdy nie zapomniał, w którym klubie się wychował, do dzis dnia jest mocno przywiazany do barw The Whites i nie wyklucza powrotu na Elland Road na zakończenie kariery.

Osoba ostatniego bramkarza, którego opiszę wiaże się z zagadka. Zgadnijcie co robi Anglik w Turcji?
Odp. 1. Wypoczywa i oglada zabytki;
Odp. 2. Kupuje prawie oryginalne kurtki i koszulki;
Odp. 3. Czeka na powołania do reprezentacji Anglii.
Nie wiem jak to jest w wypadku innych Anglików, ale w wypadku Scott’a Carson’a poprawna jest ostatnia odpowiedz, co do pozostałych nie mam danych, więc się nie wypowiadam. Faktem jest, że nasz wychowanek (3 mecze dla Leeds w sezonie 2003/2004) w lecie bieżacego roku przeniósł się za 2,1 miliona funtów do tureckiego Bursasporu, a swoja gra przekonał do siebie Fabio Capello, który powołuje go jako zmiennika Joe Hart’a na mecze reprezentacji Anglii. Wracajac jednak do kariery klubowej Carson’a to nabrała ona rozpędu gdy bramkarz został sprzedany z Leeds do Liverpool’u w lecie 2004 roku za 750 tysięcy funtów, co prawda w The Reds młodemu bramkarzowi nie było dane zagrzać miejsca (łacznie 8 występów), jednak wypożyczany do innych klubów Carson ugruntował swoja pozycję w Anglii (grajac kolejno w Sheffield Wenesday 9 występów w sezonie 2005/2006, Charlton 38 występów w sezonie 2006/2007, Aston Villa 36 występów w sezonie 2007/2008) jako solidny bramkarz. W końcu w 2008 roku Carson został sprzedany za 3,25 miliona funtów do West Bromwich Albion dla którego grał do końca sezonu 2010/2011 występujac łacznie w 118 meczach. Po transferze do Bursasporu Garson rozegrał dotychczas 7 spotkań ligowych, w których dwukrotnie zachował czyste konto i dziewięciokrotnie wyjmował piłkę z siatki. W reprezentacji Anglii Carson rozegrał dotychczas 3 mecze (przeciwko Austrii, Chorwacji i Niemcom).

PS. W kolejnym news’ie opiszę obrońców, którzy odeszli z Leeds, więc jesli brakuje w powyższym zestawieniu jakiegos bramkarza, o którym chcielibyscie przeczytać to proszę napiszcie w komentarzu, a ja poszukam o nim informacji i dodam do news’a.
MOT.

You have no rights to post comments