Historia Herbu



The Crest
(1908-1960)

The Owl
(1965-1971)

Jako że nasz klub jest kontynuatorem tradycji Leeds City to również i nasz pierwszy herb został zaczerpnięty z tradycji poprzedniego klubu. Był on naszą wizytówką najdłużej spośród wszystkich herbów bo aż ponad 50 lat. Został on stworzony na wzór herbu miasta z różnymi dodatkami. Na dole widnieje napis „LUAFC” co oznacza “Leeds United Association Football Club”. Zastąpił on motto „Pro Lege Et Lege” Kolejna wersja herbu całkiem różni się od poprzedniej. Postanowiono stworzyć herb który byłby wizytówką nie miasta lecz klubu na terenie Anglii. Chyba jednak nie do końca się to udało. W herbie motywem przewodnim na białym tle była sowa i wielu sympatyków piłki nożnej zaczęło nazywać nasz klub „The Owl” co nie bardzo spodobało się kibicom Sheffield Wednesday, ponieważ to ich zespół nosił przydomek „Sowy.” Był to początek nienawiści obu klubów, która trwa aż do dziś.



The Script
(1971-1973)

The Smiley
(1973-1976)

Piękno tej wersji herbu polegało w prostocie. Herb został dość nietypowo wykonany w kształcie prostokąta a pięknie ułożone po przekątnej niebieskie litery LUFC dawały wspaniały efekt. Często na koszulkach rezygnowało z obramowania i szarego tła i naszyte zostawały właśnie tylko te litery. Nie mniej jednak ten herb chodź zdaniem wielu kibiców był najfajniejszy nie ostał się zbyt długo bo zaledwie dwa sezony. Po raz pierwszy w historii naszego klubu w herbie pojawiło się tak dużo koloru żółtego, który zastąpił barwę białą. Ten herb to dość oryginalna kompozycja a na pierwszy rzut oka nie widać lecz w kolorze żółtym są wykonane inicjały naszego klubu. „L”, które swoim kształtem bardziej przypomina coś w rodzaju bumerangu i mniejsze „U”. Smiley, bo taką nazwę nosi ten herb powstał na życzenie producentów strojów, który wówczas zaczął produkować je dla naszego klubu. Mowa tu o marce Admiral.



The Inverted Smiley
(1976-77)

The Bordered Smiley
(1977-1981)

Ten herb nawet do znudzenia przypomina poprzedni, nawet w nazwie. Tylko odwrócić tła i tak teraz litery LU były barwo ciemnoniebieskiej a tło barwy żółtej. Ponadto obie literki obrócono o kąt 45 stopni w prawo. Co ciekawe projektant herbu zapomniał dodać granic herbu lecz umownie przyjęto ze będzie mieć ona taki sam okrąg jak poprzedni herb. Kolejny herb, który został stworzony na bazie herbu „The Smiley”. Tym razem znacznie pomniejszono obie literki a wokół niego dodano coś w stylu otoczki w barwie ciemnoniebieskiej a na niej widniał napis Leeds United AFC. Warto podkreślić dwa białe okręgi wokół napisu, które dały bardzo ładny efekt.



The Peacock
(1981-1984)

The Rose And Ball
(1984-1998)

Jako że do klubu na dobre przywykł już przydomek „Pawie” działacze postanowili uwzględnić w kolejnej wersji herbu to zwierzę. Struktura herbu pozostała bez zmian lecz dwie litery „LU” zostały zastąpione przez to sympatyczne zwierzę z żółtymi piórami na białym tle. Ponadto w porównaniu z poprzednim herbem pogrubiono napis otaczający centralną część herbu a także zrezygnowano z dwóch białych okręgów pomiędzy głównym napisem. Jeden z najpiękniejszych herbów w historii naszego klubu. Po raz pierwszy w herbie niebieskim tle uwieczniona została biała róża symbolizująca hrabstwo Yorkshire. Wewnątrz róży znajduje się piłka w biało-żółte łatki. Wszystko zawiera się w kolistym kształcie a wszystko zamyka nazwa naszego klubu która została umieszczona na białych płatkach róży wokoło piłki.


The Rose And Ball Shield
(1998-?)

Najnowszy herb Leeds został przedstawiony kibicom w 1998 roku. Działacze zespołu ze względu na występy w europejskich pucharach postanowili wpisać herb w tarczę. Róża z piłką została znacznie pomniejszona i zamieszczona w centralnej części napisu. Podobnie stało się z napisem „LUFC” który został zaczerpnięty z herbu klubu z lat 70-tych. Został on zamieszczony symetrycznie w pozycji pionowej zaś po bokach dodano paski w barwach żółto niebieskich.

SKLEP LEEDS UNITED