Gary McALLISTER     Data ur.

Pozycja

 Lata w Leeds: 1990-1996  25/12/1964

Pomocnik

 Sukcesy: Zwycięstwo w Championship (1990),  Mistrzostwo Anglii (1992), Tarcza Dobroczynności (1992), Finalista Pucharu Ligi (1996)
 Przygodę z piłką nożną Gary rozpoczął w mało znanym amatorskim klubie Fir Park BC. Wówczas utalentowanym 17- letnim pomocnikiem zainteresował się szkocki pierwszoligowiec Motherwell, gdzie spędził następne cztery sezony po czym przeniósł się na angielskie boiska.

Sukcesy z Leeds

Do Anglii ściągnął go manager Leicester City, Gordon Milne. Przez pięć kolejnych lat bycia "lisem" nie zdobył żadnego tytułu. Sukcesy odniósł dopiero w następnym klubie.

Do Leeds przeszedł za namową ówczesnego managera Howarda Wilkinsona. Z drużyną "Pawi" w 1992 sięgnął po mistrzostwo Anglii. Rok później został okrzyknięty najlepszym zawodnikiem ligi angielskiej. Na Elland Road grał do 1996.Powodem odejścia były wygórowane warunki piłkarza co do nowego kontraktu na które to nie przystali działacze klubu. Zdecydował się przejść do przeciętnie spisującego się Coventry. Już wtedy wiele osób przepowiadało koniec kariery...

Macca w Liverpoolu

Latem 2000 roku był bohaterem sensacyjnego transferu do Liverpoolu. Sądzono, że Gary będzie przesiadywał spotkania na ławce rezerwowych, a tymczasem grał jak za dawnych lat. Świetnie wykonywał stale fragmenty gry, Młodzi piłkarze "The Reds" brali z niego przykład. Z ekipą z Anfield Road wywalczył Puchar Ligi, Puchar Anglii, Puchar UEFA, Tarczę Dobroczynności oraz Superpuchar Europy.

Grający manager

McAllister po odejściu z Liverpoolu został grającym menedżerem w jednym z poprzednich klubów, Coventry City. Jednak jako trener nie może poszczycić się niczym szczególnym. Niedługo potem postanowił jednak całkowicie wycofać się z "futbolowego świata" i zaopiekować się ciężko chorą żoną.

Wybitny reprezentant

Przez dziewięć lat "Macca" był podstawowym graczem reprezentacji Szkocji. Zagrał w niej 57 razy co pozwoliło mu wstąpić do grona wybitnego reprezentanta. W tym czasie reprezentował Szkocję na wszystkich ważniejszych imprezach piłkarskich min. Mistrzostwa Europy 1992 i 1996 rozgrywane w Szwecji i Anglii oraz mistrzostwa Świata który odbywały się w 1990 roku na terenie Włoch.

Napisał: Simon

SKLEP LEEDS UNITED