Lucas RADEBE     Data ur.

Pozycja

 Lata w Leeds: 1994-2005  12/04/1969

Śr. Obrońca

 Sukcesy: Pólfinalista Ligi Mistrzów (2001), Finalista Pucharu Ligi (1996), 3 miejsce w lidze (2000)
Lucas Vakleriu Radebe urodził się w Dieploof w Republice Południowej Afryki. Był jednym z 11 dzieci w rodzinie państwa Radebe. W wieku 15 lat rodzice wysłali go do miasta Bophuthatswana w celu trzymania go z daleka od przemocy. W wolnym czasie Lucas wraz z kolegami grał w piłkę na pozycji...bramkarza.
Po pewnym czasie został wypatrzony przez włodarzy klubu Kaizer Chiefs, którzy zdecydowali się go zatrudnić. W 1991 roku Radebe został postrzelony przez nieznanego sprawcę na ulicy miasta. Na szczęście został on jedynie niegroźnie ranny. Motyw postrzelenia nie jest znany. Sam poszkodowany sądzi, iż motywem było ostrzeżenie przed zmianą klubu.

Wielka kariera...

W roku 1994 Radebe wraz z innym piłkarzem z Południowej Afryki wyjechał do Leeds, gdzie został zatrudniony przez drużynę Leeds United. Drużyna Kazier Chiefs otrzymała
za niego 250.000 funtów. W Leeds Lucas przeżywał najlepsze lata swojej kariery. Bardzo szybko stał się gwiazdą drużyny, a koledzy nadali mu przydomek "The Chief" (tłum. "szef")
za jego wspaniałą grę w obronie. Za postawę godną zawodnika Leeds, którą Lucas prezentował w czasie pracy jak i poza nią, Radebe został kapitanem drużyny w sezonie 98/99.
Z Lucasem w roli kapitana drużyna spisywała się świetnie. W sezonie 98/99 zajęła 4 miejsce w Premier League i zakwalifikowała się do Pucharu UEFA. W kolejnym sezonie, zespół skończył o jedno miejsce wyżej niż w zeszłym roku, co w następnym sezonie pozwoliło nam grać w Lidze Mistrzów. Niestety, w 2000 roku Radebe doznał kontuzji kolana i kostki, co wykluczyło go z gry na okres 2 lat.

Na zawsze Leeds…

W 2005 roku Radebe po długich latach walk z kontuzjami postanowił zakończyć profesjonalną karierę. Jego ostatnim spotkaniem w koszulce z „Pawiem” na piersi było spotkanie gwiazd Leeds obecnych i z przeszłości z drużyną reszty świata. Lucas rozegrał jeszcze jedno spotkanie „pożegnalne”, w swojej ojczyźnie w miejscowości Durban. W obu meczach zagrali najbliżsi przyjaciele Lucasa z boiska, a dochody z obu spotkań przeznaczone zostały na cele charytatywne. Zaproponowano mu posadę trenera młodych adeptów szkółki Leeds United Academy.

Na zawsze w naszych sercach…

Do dziś na Elland Road śpiewane są pieśni ku chwale wielkiego człowieka i zawodnika, który nie zawiódł swojej ukochanej drużyny w najtrudniejszych chwilach. Każdy kibic „Pawi” musi kojarzyć nazwisko jednego z najlepszych obrońców w historii klubu jakim niewątpliwie był Lucas Radebe.

Bafana Bafana…

Już za czasów gry w Kaizer Chiefs Lucas zadebiutował w reprezentacji (drużyna narodowa RPA nosi przydomek „Bafana Bafana”). Miało to miejsce 7.7.1992 przeciwko reprezentacji Kamerunu. W 1996 reprezentacja RPA, w składzie której brylował Radebe zdobyła Puchar Narodów Afryki. Wspaniała gra dla reprezentacji zaowocowała nadaniem mu miana kapitana reprezentacji na mundialach w 1998 i 2002 roku. Lucas w barwach narodowych wystąpił 70 razy, dwukrotnie wpisując się na listę strzelców. Ostatni mecz dla ojczyzny rozegrał przeciwko Anglii 22.05.2003.

Praca charytatywna…

Radebe był ambasadorem FIFA w programie pomocy dla dzieci z wiosek w Afryce. Otrzymał również nagrodę Fair Play przyznawaną przez FIFA, za jego poświęcenie w walce z rasizmem w piłce nożnej i za pracę z dziećmi w jego ojczyźnie.

Opracował: Sherm