Gary KELLY   
 Data ur.

Pozycja

 Lata w Leeds: 1991-2007  09/05/1974

Prawy obrońca

 Sukcesy: Mistrzostwo Anglii (1992), 3 miejsce w lidze (2000),  Tarcza Dobroczynności (1992), Pólfinalista Ligi Mistrzów (2001), Finalista Pucharu Ligi (1996)
 Urodził się 9 lipca 1974 roku w mieście Drogheda w Irlandii. Tam jako 15-latek rozpoczynał przygodę z piłką nożną w jednym z lokalnych klubów. Po dwóch latach występowania w ojczystych klubach przykuł do siebie uwagę działaczy Leeds United którzy postawili na 17-latka występującego na prawej stronie obrony.

Trudne początki w Leeds

Kelly w swoim pierwszym sezonie rozegrał tylko dwa spotkania, ale zdobył z klubem Mistrzostwo Anglii. W pierwszym składzie Pawii zadomowił się na dobre dwa lata po przyjściu do klubu wdzierając się również przebojem do reprezentacji Irlandii. Następne sezony mógł zaliczyć do udanych. Co sezon zaliczał ponad czterdzieści występów.

Gdy wydawało się że kolejne sezony będą równie owocne Kells w sezonie 1998/1999 doznał poważnej kontuzji, która wyłączyła go z gry na cały sezon. Po roku przerwy powrócił do pierwszej jedenastki Leeds.

Zawsze wierny

W sezonie 2000/2001 Kelly wraz ze swoim rodakiem Ianem Hartem tak dobrze dowodzili szykami obronnymi zespołu Pawii że ci jak burza doszli do półfinału elitarnych rozgrywek Champions League odprawiając z kwitkiem po drodze takie zespoły jak Real Madryt czy FC Barcelona. Po tak wspaniałym sukcesie wydawało się że zespół pójdzie za ciosem i zacznie zdobywać trofea na arenie krajowej jak i międzynarodowej.

Niestety klub popadł w ogromne tarapaty finansowe i wszyscy piłkarze którzy stanowili o sile zespołu zastali wysprzedani w celu pokrycia długów klubu. Odeszli prawie wszyscy z wyjątkiem Kellyego, który pozostał wierny swojemu klubowi. O jego miłości do Leeds świadczy również fakt, że mimo spadku z Premier League on i tak pozstał na Elland Road do końca swojej kariery, mimo licznych propozycji z teoretycznie mocniejszych klubów. Przez szesnaście sezonów rozegrał 430 spotkań i zdobył 2 bramki.

Reprezentacja

Kelly zadebiutował w reprezentacji swojego kraju w sezonie 1993/1994.Przez dziewięć lat gry rozegrał 51 spotkań, zdobył w tych meczach 2 bramki. Dwukrotnie pojechał z reprezentacją na Mistrzostwa Świata. Raz do USA w 1994 roku a drugi raz do Korei i Japonii w 2002 roku. Nie dane mu było jechać na Mistrzostwa Europy ponieważ Irlandii za czasów gry Kellyego w kadrze nie udało się otrzymać promocji na tą imprezę.

Gary swoją przygodę z reprezentacją zakończył w 2003 roku chcąc skupić się wyłącznie na występach w klubie. W kadrze Kelly pracował pod okiem trzech szkoleniowców w tym z jedną z legend Leeds Jackiem Carltonem oraz z Mickiem McCarthy i tymczasowo Donem Givensem.

Napisał: Simon