Lata w Leeds:

Jako piłkarz: 1958-1962

Jako menedżer: 1961 - 1974

 

Data urodzenia 

10/07/1927

Data śmierci

26.05.1989

Sukcesy z Leeds United jako menedżer: Mistrzostwo Anglii (1969, 1974), 2 miejsce w lidze (1965, 1966, 1970, 1971, 1972), 3 miejsce w lidze (1973), Zwycięstwo w Championship (1964), Puchar Anglii (1972), Finalista Pucharu Anglii (1965,1970,1973), Puchar Ligi (1968), Tarcza Dobroczynności (1969), Finalista Pucharu Zdobywców Pucharów (1973), Finalista Ligi Mistrzów (1975), Zdobywca Pucharu UEFA (1968, 1971), Finalista Pucharu UEFA (1967)

Solidny napastnik

Jako piłkarz solidny, ceniony w świecie piłkarskim napastnik, sześciokrotny reprezentant kadry narodowej. Przygodę z futbolem rozpoczął w Leicester City jako młody niedoświadczony 17 – latek . Po pięcioletnim pobycie w ekipie „Lisów” gdzie spisywał się przeciętnie postanowił zmienić otoczenie. Zgłosiło się po niego Hull City i za 20,000 funtów Revie został „Tygrysem .”Nie do końca spełnił jednak nadzieje działaczy oraz kibiców i po dwóch sezonach przeniósł się do Manchesteru City. Tam na dobre rozwinął skrzydła. Jako „Citizens” rozegrał ponad 150 oficjalnych meczy piłkarskich, otrzymal powołanie do reprezentacji kraju i zdobył Puchar Anglii. Po niezłych występach wydawało się że Don na stałe zagrzeje miejsce w kadrze Albionu. Stało się jednak inaczej. Powołania do reprezentacji przestały przychodzić. Napastnik nie zamierzał jednak rezygnować z gry dla Anglii. Uznał że aby wywalczyć utraconą pozycję w kadrze potrzebna jest zmiana klubu. Postanowił przenieść się do Sunderlandu. Jak się później okazało nie był to najlepszy krok dla jego rozwoju piłkarskiego. Grał co prawda w pierwszym składzie ale miał ogromne problemy ze zdobywaniem bramek. W ciągu dwóch sezonów bycia „Czarnym kotem” Revie strzelił tylko 15 bramek. Działacze Sunderlandu bez żalu rozstali się z Anglikiem sprzedając go do Leeds United. Na Elland Road, Revie spędził cztery sezony i jak się okazało był to ostatni przystanek w jego piłkarskiej karierze. Nie zamierzał jednak na stale rozstawać się z futbolem, postanowił kontynuować karierę jako manager…

Wybitny manager

Zaraz po zakończeniu kariery piłkarskiej, objął posadę pierwszego trenera w Leeds United. Choć początki nie należały jednak do najłatwiejszych to „Pawiom” udało się awansować do Premiership gdzie szybko stali się postrachem dla największych potęg. Revie jako pierwszy szkoleniowiec w historii dwukrotnie doprowadził Leeds do Mistrzostwa Anglii oraz Pucharu Miast Targowych. Raz zgarnął Puchar Anglii i Puchar Ligi. W ciągu 13-letniej pracy szkoleniowej na Elland Road 3-krotnie został nagrodzony najlepszym Managerem w Anglii. Działacze i kibice klubu w podzięce za trud włożony w długą a zarazem niezwykle owocną pracę na rzecz klubu postanowili na jego cześć nazwać jedną z trybun stadionu Elland Road nazwać jego nazwiskiem „Revie Stand.”

Selekcjoner Albionu

Z takim dorobkiem wydawał się naturalnym kandydatem na trenera kadry narodowej Anglii. Tak też się stało. Revie prowadził kadrę w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 1976 gdzie jednak anglikom nie udało się dostać. Kolejnym etapem były mecze kwalifikacyjne do Mundialu w 1978 roku. Po pierwszych meczach Revie postanowił złożyć dymisję i przyjąć posadę trenera reprezentacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich która była bardziej atrakcyjna pod względem finansowym.

Revie Gate

W kraju zapanowała burza medialna. Prasa, telewizja nawoływały FA do nałożenia dożywotniej dyskwalifikacji na Reviego a niektórzy byli nawet za tym aby pozbawić go angielskiego obywatelstwa. Ostatecznie szefowie federacji ograniczyli się do wydania oświadczenia, w którym potępiali zachowanie szkoleniowca. Revie już nigdy potem nie podjął pracy trenerskiej w Anglii. Po czteroletniej przygodzie z reprezentacją ZEA, trenował drużyny w Arabii Saudyjskiej i Egipcie. Jednak nie odniósł tam już żadnego sukcesu. Karierę trenerską musiał zakończyć z powodu wylewu krwi do mózgu. Dwa lata później zmarł w szkockim Edynburgu w wieku 61 lat. 

Napisał: Simon

SKLEP LEEDS UNITED