ELLAND ROAD STADIUM

Rok budowy: 1904
Otwarcie: 15 października 1904
Pojemność: 40 296
Wymiary boiska: 105 x 65

Historia obiektu

Początkowo stadion służył do gry zawodnikom Rugby. Jednak gdy nagle sekcja rugby została doprowadzona do bankructwa Angielskie Stowarzyszenie (FA) zezwoliło na rozgrywanie na tym obiekcie meczy klubu piłkarskiego Leeds United po zakończeniu I wojny światowej. Stało się tak dzięki uprzejmości Rady Miasta, która zgodziła się wynajmować obiekt klubowi który nie miał wtedy pieniędzy na kupno stadionu.

Stadion z wyjątkiem lat 60 - tych, 80 - tych i lat 1997 - 2004 zawsze należał do miasta, które nigdy jednak nie robiło żadnych problemów z udostępnieniem obiektu na rzecz klubu. Na dzień dzisiejszy stadion również nie jest w posiadaniu klubu. Stało się tak dlatego iż 2004 roku zarząd klubu z powodu ogromnych zaległości finansowych sprzedał obiekt biznesmanowi z Manchesteru, Jacobowi Adlerowi. Stadion był w rękach Adlera przez 15 miesięcy. 27 grudnia 2006 roku biznesman zdecydował się odsprzedać stadion firmie Teak Commercial z Wysp Dziewiczych której to obecnie klub musi płacić za wynajem.

Elland Road był jednym z ośmiu stadionów w Anglii na którym były rozgrywane Mistrzostwa Europy w 1996 roku.


Trybuny

Obiekt jest wybudowany w typowo angielskim stylu. Na trybunach może zasiąść 40 296 widzów co daje jedenaste miejsce wśród angielskich stadionów pod względem pojemności. Stadion ten zawiera cztery główne trybuny:

Revie Stand (North Stand) - Trybuna znajdująca się za jedną z bramek. Nazwana na cześć wybitnego managera klubu Dona Reviego za czasów którego klub świętował największe sukcesy. Trybuna jest w całości zadaszona. Może pomieścić 7000 widzów. Do użytku została oddana na początku sezonu 1994-1995.Na Revie Stand wyznaczony jest specjalny sektor przystosowany dla kibiców niepełnosprawnych.

East Stand - Jest to największa pod względem pojemności trybuna na Elland Road. Może pomieścić 17 000 fanów. Do użytku została oddana po gruntownej przebudowie w sezonie 1992-1993.Na tej trybunie są specjalnie wyznaczone miejsca dla rodzin oraz VIP-ów.

South Stand - Kolejna z trybun która znajduje się za jedną z bramek. South Stand dwukrotnie przechodziło renowacje w latach 1974 oraz w latach 1988-89.Dzięki tym renowacjom znajduje się tam 16 ekskluzywnych restauracji i pomieszczeń w których podczas meczów zasiadają goście VIP.

John Charles Stand (West Stand) - Położona jest wzdłuż boiska naprzeciw trybuny East Stand . W latach 1956 trybuna została zniszczona poprzez wybuch ogromnego pożaru. Odbudowa trybuny zajęła rok. Obecnie na tej trybunie znajdują się stanowiska komentatorskie oraz sektor dla niepełnosprawnych.

Wszystkie cztery główne trybuny połączone są w jedność tzw. łukami. Na jednym z takich "łuków" znajduje się specjalnie wyznaczony sektor dla kibiców gości. Resztę zajmują kibice gospodarzy.


Opracował: Simon