Ostatnie miesiące w Anglii plyną pod znakiem PSR. Kary za złamanie finansowego Fair Play złapali już Everton i Nothingham Forest, a kolejne w kolejce jest Leicester City. Wczoraj raport finansowy na okres konczący się 30 czerwca 2023 złożyło Leeds United. W tym czasie Leeds odnotowało stratę £105.9m, która dzięki sprzedaży piłkarzy za £73.3m została zniewelowana do straty  £33.7m. Rok wcześniej Leeds odnotwało podobną stratę, ale rok wcześniej na kontach Leeds widniał już zysk. Ten 3-letni cykl pozwala Leeds zmieścić się w limitach, także Pawiom kara punktowa w najbliższym czasie nie grozi. Sytyację może skomplikować ewentualny brak awansu Leeds. Pawie nie mogą sobie pozwolić na kolejny rok z podobną stratą, a brak pieniędzy z Premier League na pewno finansom Leeds nie pomoże. W takim wypadku należy się spodziewać kilku bolesnych sprzedaży najlepszych zawodników latem.

Generlany obrót klubu urósł o £500k w stosunku do roku poorzedniego i wyniósł £189.7m. Głównym powodem tego był 20% wyższy dochód ze sprzedaży biletów. Co ciekawe Leeds ma jeszcze £190m do zapłacenia w ratach za piłkarzy, z czego  £73m ma mieć miejsce między czerwcem 2023 a czerwcem 2024. Jednocześnie wg raportu Leeds otrzyma £2m rat za piłkarzy, którzy odeszli z klubu, co pozwala nam stwierdzić, że pieniądze za Raphinie i Phillipsa zostały zapłacone od razu.

Wydatki na pensje  wzrosły o 20% do £146m z £121m. Budżet płacowy Leeds był 11 w Premier League, a mimo tego Jesse Marsch i Javi Gracia zdołałi Pawie spuścić do Championship. Odprawy dla sztabu trenerskiego po zwolnieniach wyniosły £9.5m. W księgach klubowych jest zamrożone £21.9m na wypadek awanu Leeds do Premier League.

 

You have no rights to post comments