Podobnie jak w zeszłym roku i tym razem postanowiłem przedstawić subiektywna ocenę minionego roku. W odróżnieniu od zeszłego roku, tym razem posłużyłem się alfabetem. Życzę miłej lektury :)

A – Rodolph Austin – czyli Jamajczyk, który przyszedł do nas z Norwegii (przyznacie, że to ciekawa kompilacja), a teraz ciężko nam sobie wyobrazić pierwsza 11 Leeds bez niego. Poczatek sezonu miał tak udany, że zaczęły nawet o nim krażyć dowcipy – „Planuje się nakręcenie filmu Alien vs Predator vs Rodolph Austin, ale nikt nie będzie chciał ogladać filmu, który trwa 14 sekund”, pózniej niestety spuscił z tonu (chyba głównie ze względu na kontuzję) i zapisał się ostatnio w statystykach meczowych jako strzelec gola dla … Nottingham Forest.
Inne typy:
Jamie Ashdown
– bramkarz, który dołaczył do klubu przed sezonem, ale przegrywa rywalizację z Paddym Kennym.
Ashton Gate – jedyny stadion (po za Elland Road), na którym piłkarze Leeds odniesli 2 zwycięstwa w 2012 roku.

B – Becchio i Byram czyli dwóch piłkarzy bez, których ciężko byłoby sobie wyobrazić obecnie skład Leeds United. Bardziej doswiadczony Becchio ma za soba chyba najlepszy rok w karierze, Argentyński napastnik w 2012 roku strzelił łacznie 26 bramek (23 w lidze i 3 w pucharze). W obecnym sezonie jest najlepszym strzelcem Pawi. Byram z kolei to wynalazek Warnocka, ten chłopak jeszcze pół roku temu grał w rezerwach United, a teraz jest bodaj najbardziej rozchwytywanym (przez kluby Premier League) piłkarzem naszej drużyny.
Inne typy:
Ken Bates
– który wreszcie sprzedał Leeds United do czego kibice namawiali go od kilku lat. Problem w tym, że Bates sprzedajac klub zapewnił sobie dożywotnia prezesurę (na szczęscie tylko honorowa).
Jermain Beckford – który był przymierzany do powrotu do Leeds rok temu, za kadencji Graysona, pół roku temu, za kadencji Warnocka i nawet 3 miesiace temu. W efekcie Becks wybrał powrót do swego byłego … menedżera i w pazdzierniku dołaczył na zasadzie wypożyczenia do prowadzonego obecnie przez Laryego Huddesfield Town.

C – Capital One Cup i Chelsea – W tym sezonie w Capital One Cup nasi pupile zaszli aż do ćwierćfinału, po drodze odprawiajac takie drużyny jak Southampton, Everton, Oxford, czy Shrewsbury Town. Swoja przygodę z rozgrywkami pucharowymi kończac na porażce z zeszłorocznym zdobywca Ligi Mistrzów, czyli Chelsea Londyn.
Inne typy:
Adam Clayton
– piłkarz, z którym rok temu wiazalismy ogromne nadzieje w lecie postanowił zmienić otoczenie i przeniesć się pod skrzydła Simona Graysona do Huddersfield Town. W derbowym pojedynku przeciwko Leeds Clayton po wykorzystaniu karnego zaprezentował 60 metrowy sprint (z rozdziwiona jadaczka, z której wydobywał się bliżej nieokreslony dzwięk), a następnie slizg na kolanach tuż przed twarza Neila Warnocka, który latem pozwolił mu odejsć z klubu. W ten sposób Clayton sprawił, że w Leeds chyba już nikt za nim nie tęskni.
Paul Connelly – nasz prawy obrońca, który po przyjsciu Warnocka stracił miejsce nawet na ławce rezerwowych, obecnie przebywa na wypożyczeniu w Portsmouth.

D – El-Hadji Diouf – Nie było latem chyba innego zawodnika, którego przejscie na ER budziłoby tak wiele emocji. Niegrzeczny Chłopiec Angielskiej Piłki jeszcze niedawno reprezentował barwy innego klubu z Yorkshire Doncaster Rovers, z którym spadł z ligi. Na jego transfer uparł się jednak Neil Warnock i koniec końców Diouf trafił na ER i przyznać trzeba, że był to chyba jeden z lepszych transferów tego lata, a sam piłkarz swoja gra zasłużył na nowy kontrakt, który zreszta podpisał miesiac temu.
Inne typy:
Adam Drury
– doswiadczony lewy obrońca, który przeszedł do United przed sezonem z Norwich. Drury nie zdołał jednak wywalczyć sobie miejsca w pierwszej 11 Leeds. Takie rozwiazanie nie cieszy piłkarza, który ostatnio przyznał, że nie jest szczęsliwy i mysli nad zmiana pracodawcy.

E – Elland Road – Nasz stadion zasadniczo nie zmienił się przez ostatni roku, no może za wyjatkiem wciaż ubywajacej publicznosci. Jak wyliczono ostatnio w ciagu ostatnich 3 lat z ER ubyło srednio 6 tysięcy kibiców na mecz! Co prawda od chwili przejęcia klubu przez GFH Capital odnosi się wrażenie, że kibice powoli wracaja na ER, ale do osiagnięcia poziomu sprzed 3 lat (około 25 tysięcy srednio na meczu) jeszcze daleka droga.

F – futbol na „NIE” – parafrazujac tytuł ksiażki byłego trenera reprezentacji Polski można w najłatwiejszy sposób opisać styl w jakim graja ostatnio nasi pupile pod wodza Neila Warnocka. Długie wybicia przez bramkarzy wprost do napastników, brak umiejętnosci rozgrywania piłki w srodku pola, taka gra nie może się podobać kibicom i bynajmniej nie wpływa dobrze na próby przyciagnięcia kibiców z powrotem na nasz stadion.

G – GFH Capital – tu sprawa jest oczywista. Nowi własciciele klubu, którzy zapowiedzieli inwestycje majace wprowadzić Leeds Unied na Należne miejsce w Premier League i to w jak najkrótszym czasie. Pozostaje nam więc tylko czekać aż za obietnicami pójda czyny i w styczniowym okienku transferowym uda się sciagnać piłkarzy na wszystkie pozycje wymagajace wzmocnień.
Inne typy:
Simon Grayson
– były menedżer Leeds pożegnał się z klubem po przegranym 1:4 meczu przeciwko Birmingham City. Po odejsciu z Leeds podjał pracę u lokalnego rywala, tj. Huddersfield Town, gdzie sprowadził byłych podopiecznych, Beckforda i Claytona oraz próbował sciagnać Rossa McCormacka. Wszyscy wciaż chyba trochę tęsknimy za tym menedżerem i jego stylem przypominajacym niejednokrotnie jazdę na roller-costerze, ale raz na dobre musimy pogodzić się z jego odejsciem.
Paul Green – Irlandzki pomocni, miał dzielić i rzadzić w srodku pola, jednak kontuzja, której się nabawił już w pierwszym meczu spowodowała, że jego mocarstwowe plany musiały zostać odłożone w czasie. Po powrocie do składu Green został przesunięty na prawe skrzydło, na którym radzi sobie co najmniej niezle. Wydaje mi się jednak, że jego miejsce jest w srodku pola, gdzie mógłby bardziej przydać się naszej drużynie.

H – Jonny Hawson – kapitan drużyny z zeszłego sezonu w marcu postanowił przeniesć się do grajacego w Premier League Norwich City, czym rozzłoscił wielu kibiców (jednak nie tak bardzo jak Snodgrass). Cóż Jonny wybrał łatwiejsza drogę awansu sportowego i póki co wychodzi mu to na dobre, a jego drużyna zajmuje 11 miejsce w tabeli i ma realne szanse na awans do Europejskich Pucharów.
Inne typy:
David Haigh
– nowy prezes Leeds United i członek rady nadzorczej GFH Capital. Haigh jest kibicem naszego klubu od lat młodosci (jak sam twierdzi), co pozwala mieć nadzieję, że po prezesurze, jaka zafundował nam Pan Bates postawa Pana Haigha będzie całkowicie odmienna, a kibice Leeds nie będa wyzywani przez prezesa od idiotów.
Ryan Hall – Pierwszy nabytek Leeds United w 2013 roku, który wczesniej przebywał na wypożyczeniu z Southend. Oby okazał się takim wzmocnieniem jakiego spodziewa się Warnock, chociaż jesli w czasie wypożyczenia nie wywalczył sobie miejsca w pierwszym składzie trudno oczekiwać, aby udało mu się to po transferze definitywnym.

K – Paddy Kenny Najlepszy bramkarz Premier League jak nazywa go Warnock został pozyskany przez Leeds w lecie 2012 roku i okazał się bodaj najlepszym wzmocnieniem obecnego sezonu w kilku meczach broniac piłki niechybnie zmierzajace do naszej bramki, czym uratował United wiele punktów.
Inne typy:
Patrick Kisnorbo
– rekonwalescent i doswiadczony obrońca zarazem. Nie dostaje jednak wcale szans od Warnocka i zapewne po sezonie odejdzie z Leeds. Szkoda bo to doskonały zawodnik i niesamowity walczak, co pokazał choćby w pamiętnym meczu przeciwko Manchesterowi United.

L – Tom Lees – Jeszcze niedawno nikt by pewnie nawet złamanego pensa nie postawił, że to wychowanek Leeds będzie podstawowym srodkowym obrońcom, który wygrywa rywalizację z Tatem i Pearcem! Lees radzi sobie w lidze na tyle dobrze, że jest stale powoływany do młodzieżowej drużyny narodowej Lwów Albionu.
Inne typy:
Lewy obrońca, lewy skrzydłowy
– dwie pozycje najsłabiej obsadzone w obecnej chwili w naszej drużynie i wymagajace w mojej opinii natychmiastowych wzmocnień.

M – Ross McCormack – najlepsyz strzelec Pawi z poprzedniego sezonu i najlepszy asystent w obecnych rozgrywkach. Niestety kontrakt Rossa zbliża się ku końcowi, a nowy nie został podpisany i chyba własnie z tej przyczyny więcej szans od niego na grę dostaje ostatnio Diouf, pytanie tylko czy jest to z pożytkiem dla drużyny?

N – David Norris – Defensywny pomocnik, który przed sezonem dołaczył do Leeds z Porstmouth. Przed sezonem wydawało się, że to własnie on i Paul Green będa stanowili o naszej sile w srodkowej linii, jednak Norris przegrywa rywalizację z Austinem, Tonge i nawet Brownem, przez co często możemy go ogladać na ławce rezerwowych.

O – Okienko transferowe jak co roku były dwa. Pierwsze w styczniu biedne i drugie w lecie (jak na nasze warunki) na bogato. Niestety ani jedno ani drugie nie zrekompensowało nam strat personalnych, które ponieslismy. Nie oszukujmy się Hawsona i Snoda ciężko było zastapić Paulem Greenem czy skrzydłwoym, którego jeszcze nie zakupilismy.

P – Jason Pearce i Lee Peltier – dwóch obrońców, na których w lecie wydalismy 2/3 budżetu przeznaczonego na transfery przed obecnym sezonem. Przyznać trzeba, jednak, że żaden z nich nie okazał się aż tak dużym wzmocnieniem jak moglismy oczekiwać, Prearce przegrywa na srodku obrony rywalizację z Tatem i Leesem, a Peltier (który został mianowany kapitanem drużyny) nie może wygryzć ze składu 19-letniego Sam Byrama. Miejmy nadzieję, że jednak ww. dwójce uda się spełnić pokładane w nich nadzieje.
Inne typy:
Pugh, Poleon, Payne
– rezerwowi w naszej drużynie, żaden z nich tak naprawdę nie dostał większej szansy na pokazanie swoich umiejętnosci w tym sezonie, a kupiony rok temu Pugh przez większosć z nas widziany jest jako idealny kandydat do opuszczenia Elland Road.

R – Neil Redfearn i Robbie Rodgers – czyli ludzie, którzy nie dostali pełnej szansy na pokazanie wszystkich umiejętnosci. Redfearn był menedżerem Leeds przez niespełna miesiac, po czym zastapił go Warnock, zas Rodgers przez kontuzję nie mógł grać w poprzednim seonie, a gdy już wyzdrowiał na wypożyczenie wysłał go Warnock.
Inne typy:
Paul Rachubka
– Szkoda słów :)

S – Robert Snodgrass – drugi kapitan, który opuscił nasza drużynę w poprzednim sezonie i drugi, który odszedł do Norwich. W odróżnieniu od Hawsona, o jego zatrzymanie walczył Warnock i trzeba przyznać, że walczył dardzo długo, do ostatniej chwili, gdy Szkot postawił sprawę jasno, że chce odejsć. Snod miał być piłkarzem, na którym Warnock chciał budować nasza potęgę i tylko jasnowidz mógłby teraz przewidzieć co by było gdyby…
Inne typy:
Davide Somma
– czyli wiecznie kontuzjowany napastnik, który wrócił ostatnio do treningów po półtorarocznej! przerwie i już w drugim występie wpisał się na listę strzelców. Oby tak dalej, a planowany przez Warnocka zakup napastnika będzie można odłożyć na kiedy indziej, a zaoszczędzone w ten sposób pieniadze przeznaczyć na zawodników z innych pozycji.

T –Tate, Thomas, Tonge – czyli trójka zawodników wypożyczonych przez Leeds na 3 ostatnie miesiace 2012 roku. Co prawda żaden z nich nie jest zawodnikiem, który diametralnie zmienia postawę naszej drużyny, ale pamiętać trzeba, że każdy z nich dał Warnockowi większe pole manewru na pozycjach, na które został pozyskany, a o to przecież chodziło.
Inne typy:
Zac Thompson
– zesłany do Bury defensywny pomocnik gra tam naprawdę niezle. Wystapił dotychczas w 16 meczach, w których strzelił 2 bramki i obejrzał po 1 żółtej i czerwonej kartce.

U – United – czegokolwiek nie powiedzieć kibice Leeds United po raz kolejny pokazali, że sa zjednoczeni, co było widać chociażby po protestach przeciwko Batesowi, które były organizowane na poczatku ubiegłego roku, jak i po głosnych spiewach, które wznosili nawet wtedy gdy nasza drużyna przegrywała na własnym stadionie 1:6 z Watford.

W – Neil Warnock – Menedżer, który objał United wiosna zeszłego roku i dotychczas nie uzyskał nawet takiego wyniku jak Simon Grayson w analogicznym okresie zeszłego roku. Zobaczymy co z pracy Warnocka (specjalisty od awansów ) wyniknie? W końcu ma on pełne poparcie nowych władz klubu.
Inne typy:
Aidan White
– wychowanek Leeds w zeszłym sezonie był podstawowym lewym obrońca, jednak kontuzja, której nabawił się pod koniec sezonu spowodowała, że nie mógł być brany pod uwagę na ostatnie mecze rozgrywek. Dużym znakiem zapytania było to czy White podpisze nowy kontrakt, który wygasał w czerwcu, obrońca zdecydował się jednak zostać na Elland Road, jednak do dzisiaj nie wrócił do formy sprzed kontuzji.

Z – Nicola Zigić – czyli człowiek, który zwolnił z United Simona Graysona, po tym jak strzelił 4 bramki w meczu Leeds vs Birmingham. Swoja droga Zigić jest piłkarzem, który w 2012 roku pokonał bramkarza Leeds najwięcej razy.

Ż – Żegnamy stary rok i witamy nowy. Dla piłkarzy Leeds nowy rok rozpoczał się wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego meczu z Bolton Wanderers i miejmy nadzieję z nowymi transferami, o których oczywiscie będziemy Was informować!
Dla nas (Redakcji) ten nowy rok oznacza start nowej odsłony naszego serwisu, który nastapi niebawem. Czeka nas wiele zmian (na lepsze) i to zarówno w wygladzie strony, jak i nowych (dotychczas nie obecnych na naszej stronie) działach, o uaktualnieniach nie wspominajac.

W nowy roku życzymy Wam samych zwycięstw Pawi i awansu do Premier League, ponadto lewego obrońcy i lewego pomocnika, rozgrywajacego i napastnika :) (czuję, że rymuję) oraz wielu przyjemnych chwil spędzonych na lekturze naszego serwisu.
Redakcja leedsutd.boo.pl: LEEDS-Admin, Adamos, Krzynek, Makumb, Sherm, Simon.

Badzcie z nami i w tym nowym 2013 roku.
MOT!!!

You have no rights to post comments